09.07.2020 - TŁUCHOWSKIE ZESZYTY HISTORYCZNO - SPOŁECZNE NR XVI

Drodzy Czytelnicy!

W wasze ręce trafia XVI numer Tłuchowskich Zeszytów Historyczno - Społecznych. Oddajemy go w czasach jakże trudnych, innych pełnych obaw, w czasie epidemii. Na uwagę zapewne zasługuje jeden z artykułów podejmujący temat "czasu zarazy". Skłania on do refleksji, ale również wyjaśnia pewne rządzące człowiekiem mechanizmy działania i myślenia. W tymże numerze prezentujemy również sylwetki ludzi niezwykłych, m.in. Sołtysa Roku 2019, Zespołu Folklorystycznego "Tłuchowianie" - laureata nagrody "Tłuchowianin Roku", Józefa Jankowskiego - stuletniego mieszkańca naszej gminy, s.Lucyny Reszczyńskiej - nazywanej "Lucyną Waleczną". Znajdziecie tu także historię 100 - letniej szkoły podstawowej w Skępem oraz kościoła w Ligowie. to tylko niektóre z propozycji tego numeru.

Zachęcam do lektury.

mgr Edyta Gąsiorowska
[ze Wstępu]

03.07.2020 - XIII BIEG O PUCHAR ŚW. FLORIANA

Zwycięzcami XIII Biegu o puchar św. Floriana zostali:

Indywidualnie:

I miejsce - Sebastian Kowalski OSP Koziróg Leśny

II miejsce - Tomasz Nowakowski OSP Koziróg Leśny

III miejsce - Michał Młotkowski OSP OSP Trzcianka

Drużynowo:

I miejsce Koziróg Leśny

II miejsce Mysłakówko

III miejsce Borowo

Nagrodę proboszcza - kapelana strażaków otrzymał dh Andrzej Pączkowski.

18.06.2020 - OBY PAMIĘĆ O NICH NIE UMARŁA

Czas szybko biegnie. Pamięć o ludziach, nie tylko w sutannach czy habitach, łatwo się zaciera. Stąd myśl, aby powstała publikacja, która przypomni sylwetki księży, zakonników i sióstr zakonnych spoczywających na cmentarzach parafialnych w dekanacie tłuchowskim. Zmarłym duszpasterzom, siostrom i braciom zakonnym należy się nasza wdzięczność, pamięć i modlitwa.

ks. Andrzej Zakrzewski
/Wprowadzenie s.12/

Autor książki przybliża Czytelnikom sylwetki duchowieństwa, ale też jednocześnie uzmysławia, że ta ziemia, na której żyjemy, skrywa tak wiele nieodkrytych tajemnic, jak chociażby miejsca pochówków w Tłuchowie: ks. Pawła Sulkowskiego, o. Augustyna Suleńskiego, ks. kan. Tomasza Rościszewskiego, ks. Józefa Kantorskiego, których groby nie przetrwały do naszych czasów.

Krzysztof Dąbkowski
Wójt Gminy Tłuchowo
/Słowo Wstępne s. 9/

28.04.2020 - GĄBIN

28 kwietnia o godz. 18:00 została odprawiona Msza św. koncelebrowana w int. ks. Andrzeja Świderskiego. Mszy św. przewodniczył ks. Daniel Kwiatkowski – dziekan dekanatu gąbińskiego. Kazanie wygłosił ks. dziekan dekanatu tłuchowskiego, który powiedział między innymi: Na wieść o śmierci ks. kan. A. Świderskiego w naszych umysłach i sercach zaczęły się rodzić różne myśli. Pierwsza rekcja to krótka modlitwa -Wieczny odpoczynek ….. Następnie odczucie smutku. Żadna osoba, która znała śp. ks. Świderskiego nie przeszła obojętnie obok tej smutnej wiadomości.

Moje myśli pobiegły do Starego Testament, do opisanej w Piśmie św. historii pobożnego Hioba. Kim był biblijny Hiob? Był człowiekiem wiernym Panu Bogu. Był sprawiedliwym kochającym Stwórcę człowiekiem. Mimo, to Bóg zapragnął poddać go próbie. Chciał się przekonać, czy Hiob jest oddany Bogu bezinteresownie. Doświadczył go więc cierpieniem. Hiob stracił bogactwo – złodzieje rozgrabili jego stada. Następnie stracił w katastrofie budowlanej siedmiu synów i trzy córki. W końcu zachorował na trąd. Jaka było rekcja Hioba? Bardzo cierpiał, ale miał siłę powiedzieć „Bóg dał, Bóg wziął. Niech imię Jego będzie błogosławione”. Żona Hioba radziła – „przeklinaj Boga i umieraj!” Otrzymała odpowiedź – mówisz jak kobieta szalona. Wyjaśnił jej, że przyjmowali od Boga dobro, dlaczego teraz nie mogą przyjąć zła – cierpienia. Co prawda Hiob wyrzucił z siebie żal, ale Boga nigdy nie przeklinał, Boga niezmiennie kochał.

Właśnie kiedy otrzymałem wiadomość o śmierci ks. kanonika, to pierwsza moja myśl brzmiała ks. Andrzej był jednym ze współczesnych Hiobów!

Bóg obdarzył go życiem, dobrą – kochającą rodziną, łaską wiary, sakramentem kapłaństwa oraz wieloma talentami. Biskup Płocki zauważył zdolności ks. Andrzeja i skierował go na dalsze studia na KUL. Wrócił do diecezji z doktoratem. Przed młodym księdzem rysowała się piękna naukowa przyszłość. Ale plany ludzkie nie są planami Boga. Bóg doświadczył przyszłego proboszcza Bożewa i Gąbina cierpieniem. Przyszły trwające latami choroby. Podobnie jak biblijny Hiob nie stawiał Panu Bogu warunków! Modlił się o zdrowie. Modlił się o szczęśliwy przebieg operacji. Ale z jego ust nigdy nie padły słowa buntu wobec Pana Boga. Przeciwnie. Mawiał: „jak Bóg pozwoli”, „nie wiem jakie Bóg ma plany” lub „to nie zależy od nas”. „Opatrzność wie co robi!” [...] Kiedy dzisiaj spoglądamy na życie ks. Świderskiego, to zauważamy, że na nim spełniło się hiszpańskie przysłowie: „Umarli otwierają oczy żyjącym”. W naszym życiu są pewne sprawy, które niejako nam umykają. Dopiero wpatrując się w życie człowieka, który jest już u Boga, a jeszcze niedawno był wśród nas zauważamy czego nam brakuje.

SUMINEK POMAGA SZPITALOWI

W naszej parafialnej wspólnocie znajdują się osoby, które chętnie ofiarują swoją pomoc ludziom, którzy potrzebują jej w tym trudnym dla wszystkich Polaków czasie. Taką pomoc zaoferowała rodzina z Suminka, która uszyła maseczki ochronne i dostarczyła je do jednego z wojewódzkich szpitali w naszym regionie. Proboszcz parafii Tłuchowo takie społeczne działanie określił jako "wyrażanie czystej miłości do bliźniego". Przykład godny naśladowania.