20.02.2021 - WIECZÓR POKUTNY

Dałeś nam przykład, o Jezu, czterdziestu dni umartwienia; aby w nas ducha odnowić, wymagasz postu i skruchy”. Przygotujmy swe serca do godnego, radosnego odśpiewania „Zmartwychwstał Pan, Alleluja”.

Tłuchowska świątynia, już po raz kolejny, zaprosiła w swe progi parafian, którzy pragną przygotować swoje serca do spotkania ze Zmartwychwstałym Jezusem podczas Wieczoru Pokutnego, który zorganizowano w pierwszą sobotę Wielkiego Postu.

Wieczór Pokutny rozpoczęła Msza św., po której Najświętszy Sakrament adorowała, w oparciu o „Dzienniczek” świętej Siostry Faustyny, tłuchowska młodzież. W lamencie duszy bolejącej nad cierpieniami Jezusa, na który odpowiadaliśmy wspólnym wezwaniem i wyznaniem miłości do Jezusa: Jezu mój kochany, wspominaliśmy następujące po sobie wydarzenia z Męki Pańskiej podczas Gorzkich Żali. To śpiewane rozważanie jest jednocześnie modlitwą i prośbą o nawrócenie osobiste i całego świata. Następnie wysłuchaliśmy pięknego i wzruszającego  koncertu pieśni religijnych w języku hiszpańskim w wykonaniu ks. Jacka Kędzierskiego, proboszcza Parafii pw. św. Maksymiliana Kolbego w Sudragach, który przez 6 lat przebywał na misjach w Peru i Urugwaju.  Wieczór pokutny zakończyła Msza św. w intencji godnego przeżycia Wielkiego Postu i owoców nadchodzących rekolekcji. Modlitwom pokutnym towarzyszyły relikwie św. Faustyny. Podczas wygłoszonego kazania ks. Jacek Kędzierski nawiązał do życia św. Faustyny. Przypomniał, iż prawda o Miłosierdziu Bożym jest nam dziś też bardzo potrzebna i musi być głoszona.

NOWA FIGURKA W TŁUCHOWIE

23 stycznia br. ks. proboszcz poświęcił nową figurę ku czci Matki Bożej.

Figura stanęła przy ul. Wiejskiej.

09.08.2020 - ODPUST W ŻURAWINIE

Tradycyjnie w pierwszą niedzielę po święcie Przemienienia Pańskiego w Żurawinie (parafia Mochowo w dekanacie tłuchowskim) odobyły się uroczystości odpustowe. Do miejsca, gdzie szczególny kult odbiera Matka Boża Żurawińska, jak każdego roku, przybyli pielgrzymi z okolicznych miejscowości. W tym roku było ich nieco mniej, zapewne z powodu epidemii, upałów czy pory żniwnej. Tegorocznym kaznodzieją odpustowym na wszystkich Mszach św. był ks. Andrzej Zakrzewski. Uroczysta suma została odprawiona o godz. 12:00. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. prałat Tadeusz Reszka – proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej w Wejherowie. W czasie centralnej Mszy św. kaznodzieja przytoczył między innymi tekst autorstwa ks. Walentego Załuski z 1905 r: I, jak utrzymują, podczas każdego odpustu mają się tu dziać cuda. To też istnieje poważna tradycja, że tu działo się od dawien dawna wiele cudów, czego dowodem cały stos kul, złożonych pod kościołem przez chorych na nogi. Były tu również i liczne wota, lecz zostały rozkradzione, a niektóre przeniesiono do parafialnego kościoła w Mochowie – z obawy nowej kradzieży[1].

Uroczystość zakończyła procesja eucharystyczna, w czasie której zainteresowanie wzbudzał poczet sztandarowy Rycerzy Kolumba z Wejherowa. Nad sprawnym i godnym przebiegiem uroczystości czuwał miejscowy duszpasterz ks. Krzysztof Muzal.

[1] Cudowna Matka Boska Żurawińska, Warszaw 1905, s. 11.

09.07.2020 - TŁUCHOWSKIE ZESZYTY HISTORYCZNO - SPOŁECZNE NR XVI

Drodzy Czytelnicy!

W wasze ręce trafia XVI numer Tłuchowskich Zeszytów Historyczno - Społecznych. Oddajemy go w czasach jakże trudnych, innych pełnych obaw, w czasie epidemii. Na uwagę zapewne zasługuje jeden z artykułów podejmujący temat "czasu zarazy". Skłania on do refleksji, ale również wyjaśnia pewne rządzące człowiekiem mechanizmy działania i myślenia. W tymże numerze prezentujemy również sylwetki ludzi niezwykłych, m.in. Sołtysa Roku 2019, Zespołu Folklorystycznego "Tłuchowianie" - laureata nagrody "Tłuchowianin Roku", Józefa Jankowskiego - stuletniego mieszkańca naszej gminy, s.Lucyny Reszczyńskiej - nazywanej "Lucyną Waleczną". Znajdziecie tu także historię 100 - letniej szkoły podstawowej w Skępem oraz kościoła w Ligowie. to tylko niektóre z propozycji tego numeru.

Zachęcam do lektury.

mgr Edyta Gąsiorowska
[ze Wstępu]

03.07.2020 - XIII BIEG O PUCHAR ŚW. FLORIANA

Zwycięzcami XIII Biegu o puchar św. Floriana zostali:

Indywidualnie:

I miejsce - Sebastian Kowalski OSP Koziróg Leśny

II miejsce - Tomasz Nowakowski OSP Koziróg Leśny

III miejsce - Michał Młotkowski OSP OSP Trzcianka

Drużynowo:

I miejsce Koziróg Leśny

II miejsce Mysłakówko

III miejsce Borowo

Nagrodę proboszcza - kapelana strażaków otrzymał dh Andrzej Pączkowski.