Loading color scheme

20.02.2022 - "TŁUCHOWIANIN ROKU 2021"

W każdej społeczności znajdą się osoby, które ubogacają codzienność swoich środowisk, miejscowości, zakładów pracy, stowarzyszeń. Działają na rzecz innych, pomagają, wspierają, zarażają pasją, stają się wzorem do naśladowania. W gminie Tłuchowo wiedzą, że takich ludzi należy docenić. Dlatego już po raz  siedemnasty  13 grudnia br. w głosowaniu tajnym Kapituła Honorowej Nagrody Tłuchowianin Roku przyznała swoje wyróżnienie osobom, o których mówi się tutaj „że są tak silni jak starotestamentowy Hiob, gdyż zdołali powstać z kolan po traumatycznym rodzinnym wydarzeniu”. Tegoroczny tytuł i pamiątkowa statuetka trafiła podczas uroczystej gali 20 lutego br.  do małżonków Agnieszki i Staszka Kucińskich.

Agnieszka jest czynnym członkiem rady sołeckiej i współautorką wielu społecznych inicjatyw. Była przewodniczącą rady rodziców w tutejszym przedszkolu oraz szkole. Corocznie bierze udział w akcji Szlachetna Paczka, włączając w przedsięwzięcie swoje córki, ale również przyjaciół i znajomych. Wspiera Integracyjny Dom Dziecka „Paulinka” we Włocławku. Razem z mężem Staszkiem organizuje akcje charytatywne i imprezy plenerowe. Małżonkowie w latach 1997 – 2015 tworzyli zespół muzyczny Kamida. Staszek od dziecka kochał muzykę, wychowywał się bowiem od najmłodszych lat w muzykującej rodzinie, i mimo iż nie udało mu się (ze względu na sytuację rodzinną) ukończyć szkoły muzycznej, do której zdał egzamin, rozwijał swoją pasję w ogniskach muzycznych i podczas prywatnych lekcji.  Stworzony przez Staszka zespół działał przez 18 lat uświetniając wesela, imprezy plenerowe i okolicznościowe, występował w całej Polsce i wielu krajach Europy. Staszek komponuje muzykę i pisze teksty piosenek, co zaowocowało stworzeniem własnej agencji muzyczno – artystycznej „For You Kamida”, która tworzy własne projekty muzyczne i zaprasza do współpracy gwiazdy muzyki. Pełni również funkcję członka nadzwyczajnego stowarzyszenia ZAiKS. Oprócz muzyki Staszek ukochał sport. Pełni funkcję prezesa Klubu Sportowego Tłuchowia. Przekazuje środki własne na jego potrzeby, pozyskuje sponsorów. Marzy by tłuchowska drużyna Tłuchowia Tłuchowo weszła do III ligi rozgrywkowej. Ponadto chciałby , żeby na tłuchowskim stadionie  (już teraz mocno zmodernizowanym) powstały dwie płyty boiska: jedna do gry w piłkę, druga z przeznaczeniem na imprezy plenerowe, z placem zabaw, ścieżką spacerową, małą kawiarenką i większym zapleczem dla sportowców. Żeby promować swoją drużynę piłkarską i prezentować jej poczynania, założył na YouTube kanał TłuchowiaTV.

Laureaci to ludzie serdeczni, otwarci, ambitni. Pasją, ciężką pracą i stylem życia zarażają innych. Są wzorem dla swoich dzieci, ale również dla tych, z którymi się stykają. Mają ogromne serca, optymistycznie spoglądają w przyszłość, mają jeszcze dużo celów do zdobycia i jak sami mówią „kiedyś ich zranione serca uratowała wiara, pasje życiowe i praca, które sprawiają, że niemożliwe staje się możliwe, a pomaganie daje więcej radości niż otrzymywanie”.

Podczas uroczystej gali wręczono jeszcze jedno znaczące wyróżnienie, jakim jest  „ Srebrne Pióro” – nagroda dla ludzi, którzy promują gminę i parafię Tłuchowo na łamach prasy lokalnej. Tegorocznymi laureatami zostały: Ewa Wiśniewska (za 2021r.) – polonistka z Publicznej Szkoły Podstawowej w Tłuchowie, autorka wielu artykułów w Biuletynie Parafialnym „Apostoł” oraz Milena Bednarz Gajus (za 2020r.) – polonistka pracująca w szkole w Ligowie, kurator sądowy a także redaktorka Gazety CLI. Obie nagrody są inicjatywą tutejszego proboszcza ks. Andrzeja Zakrzewskiego.

                                                                                                                                     Edyta Gąsiorowska