XVI STRAŻACKIE ADWENTOWE ZAMYŚLENIA

Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, druhowie strażacy nie zrezygnowali z duchowych przygotowań do świąt Narodzenia Pańskiego. 6 grudnia br., w bardzo małym gronie,  spotkali się  w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie na XVI Strażackich Adwentowych Zamyśleniach.

Ten szczególny, jakże inny i pełen niepokoju czas, stał się doskonałą chwilą do zadumy i przemyśleń dotyczących naszego życia. Jakże nieprzewidywalnego i niepewnego.

Często życie człowieka podobne jest do łodzi na jeziorze. Raz jest spokojne, ciche, łagodne. Innym razem w naszym życiu pojawiają się silne burze. Dlatego potrzebne jest nam wyciszenie oraz uświadomienie sobie, że musimy odnajdywać jedną, jedyną drogę życia. To droga Bożych przykazań. Po to mamy nasze strażackie zamyślenia, aby nie tracić nigdy z oczu tego, co rzeczywiście jest najważniejsze.[…]Drodzy Druhowie! Nie dlatego jesteście strażakami, bo jesteście ludźmi odważnymi, ale dlatego, że macie dobre serca, otwarte na człowieka w potrzebie. Wszystkie Wasze dobre uczynki pójdą za Wami na Sąd Boży i będą Was bronić  - powiedział w słowach skierowanych do strażaków ks. kapelan Andrzej Zakrzewski.

Strażacka tradycja adwentowych spotkań, kultywowana na Ziemi Dobrzyńskiej oraz Mazowszu  to nieodzowny, w strażackim kalendarzu, element poprzedzający nadejście Zbawiciela. Pomimo trudów i przeciwności, mimo mniej podniosłego charakteru liturgii, druhny i druhowie objęli modlitwą całą brać strażacką oraz jej rodziny.

W CZASIE EPIDEMII PAMIĘTALI O SWOICH ZMARŁYCH DRUHACH

8 listopada br. o godz. 16:00 w kościele pw. św. Dominika w Płocku (tzw. Górki) odbyły się po raz dziesiąty Zaduszki Strażackie. Ze względu na ograniczenia sanitarne spowodowane pandemią, uroczystość była inna niż w latach ubiegłych. W Zaduszkach brała udział skromna grupa strażaków. W smutny czas listopadowy, bez dźwięków orkiestry czy zespołu muzycznego modlili się oni w intencji zmarłych druhów, zatrzymując się na rozważaniu „Przypowieści o  pannach roztropnych i nieroztropnych”.

Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. kapelan Andrzej Zakrzewski. W koncelebrze udział wzięli: miejscowy proboszcz ks. Marcin Kowalewski CMF oraz ojciec Ezechiel Lasota – Bernardyn ze Skępego, który wygłosił kazanie.

STRAŻACKIE WIELKOPOSTNE ZAMYŚLENIA 2020

Serdecznie zapraszam na coroczne Strażackie Wielkopostne Zamyślenia, które odbędą się w:

SOŃSKU – 7 marca (sobota) – godz. 11:00

GĄBINIE – 8 marca (niedziela) – 12:00

ZIELONEJ k/Ciechanowa – 14 marca (sobota) – godz. 11:00

ORSZYMOWIE – 22 marca (niedziela) – godz. 16:00

MALUŻYNIE – 24 marca (wtorek) – godz. 18:00

CHROSTKOWIE – 29 marca (niedziela) – godz. 14:00

GRALEWIE – 29 marca (niedziela) – godz. 14:00

Ks. Andrzej Zakrzewski

01.02.2020 - SIEĆ OCHOTNICZYCH STRAŻY POŻARNYCH W DIECEZJI PŁOCKIEJ

Autor omówił w książce siatkę jednostek straży pożarnych na terenie diecezji płockiej ze zwróceniem uwagi na ich działalność, wyrażającą się choćby poprzez tworzenie orkiestr strażackich, chórów, teatrów, organizowanie zabaw tanecznych, udział w różnych uroczystościach religijnych o zasięgu diecezjalnym, jak i lokalnym.

[Ze wstępu]

08.12.2019 - XV STRAŻACKIE ZAMYŚLENIA ADWENTOWE

Druhny i druhowie z Ziemi Dobrzyńskiej i Mazowsza rozpoczęli czas oczekiwania na przyjście Zbawiciela XV-mi Strażackimi Adwentowymi Zamyśleniami. 8 grudnia br. , w Święto Niepokalanego Poczęcia, tłuchowski kościół zapełnił się po brzegi delegacjami straży pożarnych z powiatu lipnowskiego, sierpeckiego i płockiego. Strażaków powitał gospodarz ks. kapelan Andrzej Zakrzewski, który już na wstępie wyraził swoją radość z powodu tak licznego przybycia druhów.  Łącznie na uroczystość przybyło ok. 200 druhów z 37 pocztami sztandarowymi.  Podniosłego charakteru nadały adwentowym tłuchowskim zamyśleniom dźwięki orkiestry dętej, tym razem pod opieką Ryszarda Karczewskiego. Podczas Mszy św. koncelebrowanej , której przewodniczył ks. Andrzej Zakrzewski, modlono się za strażaków i ich rodziny. W uroczystości brali udział goście w osobach Wójta Gminy Tłuchowo Krzysztofa Dąbkowskiego oraz  ks. Jana Deptuły z Płocka i ks. Marka Trymersa  z Chrostkowa,

W wygłoszonej homilii ks. kan. dr Jarosław Kamiński zatrzymał się nad refleksją na temat szczęścia.

Już niedługo będziemy pisać kartki, wysyłać smsy lub maile z życzeniami szczęścia. Każdy z nas nosi w swoim sercu pragnienie szczęścia. I dlatego jednym z podstawowych życzeń będą słowa: życzę ci szczęścia. To podstawowe pragnienie człowieka: być szczęśliwym.”( …)chcesz być naprawdę szczęśliwy to: nie zabijaj, nie cudzołóż, czcij ojca i matkę swoją, nie kradnij, pamiętaj aby dzień święty święcić, nie mów fałszywie o drugim człowieku. Czyń to, a będziesz szczęśliwy”. Dekalog, przykazania Boże zbawią świat, ale są też dla nas moi drodzy, jedyną receptą na prawdziwe szczęście. Prawdziwie szczęśliwy będzie ten człowiek, który będzie się starał żyć jak Pan Bóg przykazał – powiedział do druhów podczas kazania ks. rekolekcjonista.

Niech te rekolekcyjne rozmyślania staną się okazją do głębszej zadumy nad naszymi poczynaniami.