Loading color scheme

XVI STRAŻACKIE ADWENTOWE ZAMYŚLENIA

Pomimo trudnej sytuacji związanej z pandemią, druhowie strażacy nie zrezygnowali z duchowych przygotowań do świąt Narodzenia Pańskiego. 6 grudnia br., w bardzo małym gronie,  spotkali się  w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Tłuchowie na XVI Strażackich Adwentowych Zamyśleniach.

Ten szczególny, jakże inny i pełen niepokoju czas, stał się doskonałą chwilą do zadumy i przemyśleń dotyczących naszego życia. Jakże nieprzewidywalnego i niepewnego.

Często życie człowieka podobne jest do łodzi na jeziorze. Raz jest spokojne, ciche, łagodne. Innym razem w naszym życiu pojawiają się silne burze. Dlatego potrzebne jest nam wyciszenie oraz uświadomienie sobie, że musimy odnajdywać jedną, jedyną drogę życia. To droga Bożych przykazań. Po to mamy nasze strażackie zamyślenia, aby nie tracić nigdy z oczu tego, co rzeczywiście jest najważniejsze.[…]Drodzy Druhowie! Nie dlatego jesteście strażakami, bo jesteście ludźmi odważnymi, ale dlatego, że macie dobre serca, otwarte na człowieka w potrzebie. Wszystkie Wasze dobre uczynki pójdą za Wami na Sąd Boży i będą Was bronić  - powiedział w słowach skierowanych do strażaków ks. kapelan Andrzej Zakrzewski.

Strażacka tradycja adwentowych spotkań, kultywowana na Ziemi Dobrzyńskiej oraz Mazowszu  to nieodzowny, w strażackim kalendarzu, element poprzedzający nadejście Zbawiciela. Pomimo trudów i przeciwności, mimo mniej podniosłego charakteru liturgii, druhny i druhowie objęli modlitwą całą brać strażacką oraz jej rodziny.

 Edyta Gąsiorowska